Историята на манастира Св. Атанасий Александрийски датира от края на XVII-XVIII век. Още от времето на турското робство манастира е играел ролята, както на духовен, така и на просветен център в района на село Неделище (от 35 години селото не съществува на картата на България). Три пъти разрушаван от турските поробители и възтановяван от родолюбивото българско население. Последното възтановяване на манастира датира от 1832 година. През 1843 г. султан Абдул II издава ферман, с който обявява манастира и прилежащите му земи за султански имот, за да бъде запазен от често преминаващите през района кърджалийски орди. Много пъти хората от околните села са намирали убежище от преследвалите ги орди зад манастирските порти.
В средата на 19 век в манастира е открито първото килийно, а в последствие класно училище за региона. Училището се запазва, като такова, до средата на 20-ти век, когато е построена вече прогимназия в село Габер, находяща се на около десетина километра от манастира. За последно монах в манастира е имало до 1959 год., когато манастира попада в района на Първа гранична зона, в непосредствена близост до кльона на Югославската граница. След неговата кончина в манастира се разпореждат хора отглеждащи домашни животни: телета, пилета, овце, кози, прасета.
В средата на 90-те години на миналия век манастира е изоставен окончателно и в момента се намира в изключително окаяно състояние.
Ето и няколко снимки на сградния фонд на манастира в момента:
04 февруари 2009
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Надявам се да нямате нищо против да направя група във "Фейсбук" и да използвам информацията и снимките Ви, тъй като моето семейство и роднини са свръзани с това място. Имам прабаба погребана до този манастир.Единствената ми цел е да знаят повече хора за него и ако мога по този начин да помогна с нещо.Не искам да остана анонимна - ikoleva@abv.bg
ОтговорИзтриванеЗдравейте, много се радвам, че някои се е заел с такава хубава, но и изключително трудна цел! Аз уча първа година реставрация в НХА и все още не съм много на ясно, но с удоволствие бих се потрудила за неговото възстановяване!
ОтговорИзтриванеmaichetost@abv.bg
Здравейте,бихте ли ми дали някакви координати на човека,на чието име е дарителската сметка и движи работите по възстановяването?
ОтговорИзтриванеХодил съм в манастира и знам какво е положението!
В момента разработвам сайт за българските църкви и манастири(svetimesta.com,поместил съм и Неделишкия манастир,ще сложа там и дарителската сметка,но искам в действителност да се работи активно по въпроса.
За връзка с мен:bulgaroo@gmail.com или 0898759810
Здравейте на всички трима който се интересувате от манастира.Аз съм от село Дрейтин и всички пра роднини са погребани там.Незнам името на този който е сметката но се надявам да се свърже с мен и останалите хора който искаме да помогнем за реставрацията на манастира.Благодаря предварително.katakomba75@abv.bg тел:0895749955
ОтговорИзтриване